Навчання в Польщі

Вступ до вищих навчальних закладів Польщі

Особи, що не є громадянами Польщі далі «іноземці», можуть розпочинати навчання в Польщі на будь-якій основі.

Іноземець може навчатися:

  • на основі, що зобов’язує громадян Польщі
  • на основі, що зобов’язує до вступу звичайних іноземців.

До першої категорії належать особи з польським походженням.

Для власників Карти Поляка умови вступу та навчання такі ж, як і для громадян Польщі. Тобто вони можуть претендувати не тільки на безкоштовне навчання, але й на стипендію та іншу допомогу, що передбачена для іноземців.

До другої категорії належать особи без польського походження.

Ті, у кого польського походження немає, вступають до польських ВНЗ як звичайні іноземці. Якщо ви вирішили поступати до польського вузу самостійно, то аби дізнатися про усі вимоги та процедуру вступу, необхідно звернутися безпосередньо до відділу міжнародної співпраці обраного навчального закладу (Dział współpracy międzynarodowej). Треба пам’ятати, що стипендію такі студенти зазвичай не отримують, а своє навчання оплачують самостійно.

Правила прийому на навчаннябувають теж різні. Усе частіше вищі навчальні заклади у Польщі запроваджують інтернет-реєстрацію абітурієнтів(IRK), під час якої кожен вводить свої дані, обирає напрямок навчання.

Однією з умов вступу до навчального закладу буде підтвердження знання польської мови.

Етапи вступу:

1. Кандидат реєструється в інтернет-реєстраціїабітурієнтів, ім’я та прівзище слід вносити як вказано в закордонному паспорті, також треба внести рекрутаційну оплату(плата за процедуру, пов’язану зі вступом, у розмірі, встановленому розпорядженням ректора навчального закладу) за кожний вибраний напрямок навчання.

2. Якщо перший етап пройдено успішно і кандидат буде зарахованим на обраний напрямок, далі треба, як можна швидше доставити документи, що вимагає обраний навчальний заклад.

Підставою для зарахування на навчання у польських ВНЗ є конкурс результатів матури (для вступу до магістратури – диплом бакалавра). Для вступу на деякі спеціальності – наприклад, архітектура, психологія та ін., необхідно додатково скласти іспит чи пройти співбесіду.

Для українських абітурієнтів “матуральним свідоцтвом” є атестат про середню освіту. Тож оцінки в українському атестаті є при вступі визначальними.

Документи

Перелік документів для вступу у кожному із вищих навчальних закладів може дещо різнитися. Втім, від абітурієнта-іноземця польські ВНЗ обов’язково вимагатимуть:

  • оригінал атестата про повну загальну середню освіту. Виданий українською школою, цей документ визнається автоматично на підставі підписаної міжнародної угоди і не потребує нострифікації. Якщо йдеться про вступ до магістратури, то необхідний диплом бакалавра
  • апостиль на атестаті (дипломі бакалавра)– ця спеціальна печатка, проставлена Міністерством освіти і науки України, засвідчує справжність документа про освіту
  • актуальну медичну довідку, що підтверджує здатність навчатися за вибраною спеціальністю за кордоном (останнім часом вимагають теж не усі ВНЗ)
  • переклад усіх документів польською мовою, здійснений присяжним перекладачем, зареєстрованим у Національному реєстрі присяжних перекладачів Міністерства юстиції Польщі.

Для уточнення всіх нюансів необхідно звернутися до відповідного підрозділу навчального закладу, що займається прийомом іноземних студентів.

Практично у кожному ВНЗ існує обов’язкова т.зв. рекрутаційна (вступна оплата) – абітурієнт вносить певну суму на рахунок навчального закладу за процедуру, пов’язану зі вступом. Квитанція про вступну оплату теж долучається до пакету документів.

Навчання в Польщі

slider-3